W IV edycji MIT Enterprise Forum Poland wybrano 21 startupów do akceleracji

Data publikacji: 26 kwietnia 2018
Oryginalne miejsce publikacji: money.pl


Spośród niemal 250 firm, które aplikowały do IV edycji MIT Enterprise Forum Poland wybrano 21 startupów technologicznych w Polsce, podał PKO Bank Polski. Pięć z tych 21 startupów otrzymało szansę rozwoju w ścieżce „Let’s Fintech with PKO Bank Polski!”

„26 kwietnia wystartowała czwarta edycja MIT Enterprise Forum Poland, jednego z największych programów wspierających rozwój startupów technologicznych w Polsce. Spośród niemal 250 firm, które aplikowały do programu, zespół polskich i międzynarodowych ekspertów wybrał 21 młodych spółek rozwijających unikalne technologie dla branży finansowej, energetycznej, rolniczej, ochrony zdrowia oraz przemysłu 4.0.” – czytamy w komunikacie.

Firmy zakwalifikowane do programu wezmą udział w akceleracji realizowanej w oparciu o know-how Massachusetts Institute of Technology (MIT) w Stanach Zjednoczonych.

„Dzięki zaangażowaniu w projekt takich partnerów, jak PKO Bank Polski, polskie startupy zyskują nie tylko możliwość szybszego rozwoju przy wsparciu doświadczonych mentorów, ale także mogą liczyć na łatwiejszą komercjalizację opracowanych rozwiązań. Jesteśmy otwarci na innowacje i z uwagą śledzimy postępy w doskonaleniu start-upów biorących udział w programie, licząc na wyłonienie z ich grona technologii możliwych do wdrożenia w banku” – powiedział dyrektor Biura Innowacji w PKO BP Grzegorz Pawlicki.

Startupy, które będą rozwijane przy wsparciu mentorów PKO Banku Polskiego to:

  • BillTech – platforma do automatycznego opłacania rachunków, a także ich optymalizacji poprzez wyszukiwanie korzystniejszych warunków u dostawców.
  • LegalUP – platforma typu marketplace pozwalająca na wybór odpowiedniego prawnika do konkretnej sprawy.
  • CallBee – aplikacja umożliwiająca dużym społecznościom pracę zdalną m.in. z zakresu telemarketingu, ankiet i callcenter, za pośrednictwem smartfonu.
  • Swarmcheck – narzędzie do wyboru użytecznych informacji, umożliwiające łatwiejsze gromadzenie wiedzy i jej ocenę poprzez wykorzystanie potencjału inteligencji zbiorowej w otoczeniu klienta.
  • Sharelock – platforma pozwalająca na zawieranie i zarządzanie smart kontraktami wykorzystując technologię Blockchain, podano w materiale.

Celem programu MIT Enterprise Forum Poland jest przyspieszenie rozwoju młodych, innowacyjnych firm technologicznych poprzez połączenie ich potencjału z wiedzą, doświadczeniem oraz zasobami wiodących polskich i międzynarodowych przedsiębiorstw. Początkujący przedsiębiorcy zyskują m.in. dostęp do zaplecza technicznego i technologicznego partnerów projektu, międzynarodowego grona mentorów i ekspertów, a także wsparcie rynkowych liderów, wyjaśniono.

„Program akceleracyjny realizowany przy wsparciu PKO Banku Polskiego pozwolił do tej pory rozwinąć skrzydła siedemdziesięciu startupom, z których dwadzieścia dwa współpracowały bezpośrednio z bankiem nad rozwojem swoich produktów. W czwartej edycji, młodzi przedsiębiorcy którzy zakwalifikowali się do programu, zawalczą także o nagrodę w konkursie CVC Young Innovator Awards – 100 tys. zł na rozwój biznesu” – czytamy dalej.

W ramach „Let’s Fintech with PKO Bank Polski” bank poszukuje rozwiązań z branży fintech, gotowych do przeprowadzenia pilotaży wewnętrznych oraz produkcyjnych. Model współpracy banku ze startupami, które z sukcesem przejdą etap akceleracji opiera się na czterech następujących po sobie, choć niezależnych od siebie, elementach – implementacja, pilotaż rozwiązania, wsparcie rozwoju i ewentualna inwestycja kapitałowa.

W ciągu ostatnich 24 miesięcy, bank zrealizował trzy edycje ścieżki „Let’s Fintech with PKO Bank Polski!”. Przeanalizowano ponad 220 zgłoszeń, a wśród 22 rozwiązań akcelerowanych przy wsparciu 30 mentorów z banku, trzy zostały wdrożone. Kolejnych sześć znajduje się w fazie końcowych testów, podano także w materiale.

PKO Bank Polski jest liderem polskiego sektora bankowego. Aktywa razem banku wyniosły 296,91 mld zł na koniec 2017 r. Akcje banku od listopada 2004 r. notowane są na GPW.