Młodzi innowatorzy na GPW

Data publikacji: 13 lipca 2019
Autor publikacji: Magdalena Bryś
Oryginalne miejsce publikacji: aleBank.pl


Zakończenie 2. edycji Young Innovators odbyło się na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Uczestnicy programu zaprezentowali swoje pomysły z sektora MedTech, BioTech, Smart City oraz FinTech. Program jest organizowany przez Fundację im. Lesława A. Pagi.

Finałowe pitche

2 lipca 2019 r. na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie uczestnicy programu Young Innovators pitchowali – prezentowali swoje pomysły dla sektora MedTech, BioTech, Smart City oraz FinTech.  Program Fundacji im. Lesława Pagi był skierowany do studentów i absolwentów pracujących lub chcących rozwijać swoją karierę w sektorze innowacji, nowych technologii i startupów.

Pitche uczestników były ocenione przez liczną widownię i grono Jury złożone z: Przewodniczącej Jury Joanny Podgórskiej (Dyrektor Departamentu Innowacji i Rozwoju Biznesu PGNiG), Joanny Dymnej-Oszek (Dyrektor Biura Zarządu w ING Bank Śląski), Justyny Sobory (Kierownika Zespołu Projektowania Usług i Doświadczeń Klient w Banku Millenium), Pawła Seweryna (CEO Daftcode), Aleksandra Kijka (CPO w Nethone), Karola Dworaka (GDPR Experta w SAP). Spotkanie “Pitch Evening” poprowadzili: Justyna Florczak (koordynatorka programu Young Innovators) i Konrad Radzik (Alumn Fundacji im. Lesława A. Pagi)

Na samym początku spotkania wystąpiła Ewa Paga, Prezes Fundacji im. Lesława Pagi, która podkreśliła, że obecnie młodzi ludzie są bardzo ambitni, innowacyjni i kreatywni. Następnie uczestnicy programu zaprezentowali swoje pomysły.

Od zero waste po aplikacje finansowe dla emerytów

Zespół BioTech przedstawił pomysł aplikacji Wasteless łączące rozwiązania eko oraz less waste, pozwalając zoptymalizować i ułatwiać proces zakupów, a przy tym nie marnować żywności. Grupa Smart City przedstawiła aplikację Bonsai wykorzystującą element grywalizacji, system nagród oraz personalizowanych porad pomagających wyrabiać ekologiczne nawyki.

Team Medtech ukazał rozwiązanie w technologii VR, ułatwiające i polepszające życie osób cierpiących na demencję. Rozwiązanie to stanowiłoby nową metodę w terapii zaburzeń pamięci popartą najnowszymi badaniami. Grupa FinTech “Finanse w podróży” opowiedziała o rozwiązaniu MONEYBOX  dedykowanym podróżującym, którzy dzięki niemu odzyskują pozostałe drobne w obecnej walucie po podróży.

Kolejny zespół FinTech zaprezentował platformę Future Me, która pozwala zrozumieć sytuacją finansową podczas emerytury i na podstawie aktualnej sytuacji i dochodów dobrać najlepsze podejście do inwestycji i oszczędzania.

Widownia wyróżniła projekty trzech zespołów: Medtech, Smart City i FinTech „Finanse w podróży”, finalnie Jury wybrało zwycięzców: grupę, która zaproponowała aplikację Bonsai

Design thinking w praktyce

Uczestnicy programu pracowali nad swoimi pomysłami przez prawie dwa miesiące. Każdy zespół miał przydzielonego Mentora, który wspierał w działaniach zespołu, który wspierał i doradzał uczestnikom. Grupa Medtech była wspierana przez Karolinę Wojtas, grupa Biotech przez Gabriela Dymowskiego, grupa Fintech przez Konrada Radzika a FinTech „Finanse w podróży” Kamila Kanię, grupa Smart City przez Martę Tomczak.  Spotkania odbywały się w Centrum Kreatywności Targowa i InnVento – Centrum startupowe.

W ramach programu odbyły się spotkania i warsztaty, podczas których swoją wiedzą i doświadczeniem z uczestnikami dzielili się eksperci z wieloletnim doświadczeniem z zakresu innowacji, design thinking, user experience i rozwoju biznesu.

Uczestnicy poznali m.in. skalowanie biznesu, koncepcje design thinking i metodologię tworzenia innowacji w organizacjach, wzięli udział w warsztatach z komunikacji w biznesie.

Wśród prowadzących spotkania i warsztaty byli przedstawiciele firm, start-upów, czy banków m.in. ActiveNow (Franciszek Olejnik), Centrum Przedsiębiorczości Smolna (Grzegorz Wolff), CobinAngels (Paweł Michalski), Daftcode (Paweł Seweryn), Hubraum (Katarzyna Wala, Sonia Maciukiewicz, Jerzy Grzesiak), Bank Millenium (Justyna Sobora, Łukasz Dmowski, Justyna Grabowska), Kancelaria WKB ( Joanna Borek),   MIT Enterprise Forum CEE (Angelika Krawczyk, Agata Bona), SaveCart (Walery Stasiak), Nethone (Hubert Rachwalski), Microsoft (Tomasz Kozar), RBL Start (Konrad Radzik i Kamila Wincenciak), M8 Production House (Mateusz Berezewicz), Warsaw Debate Chamber (Magdalena Wąwoźna, Radosław Czekan), Verita HR (Mateusz Lebiedziński), ING Bank Śląski (Katarzyna Gniadek, Tamara Bińczak) i SAP Polska (Karol Dworak).

Warsztaty z przywództwa poprowadzili m.in. Beata Jarosz, Prezeska CodersTrust Polska, Karol Górnowicz CEO z Skriware,  Marek Rybiec, CEO iWealth, Paweł Sieczkiewicz CEO Telemedi.co i Jędrzej Małolepszy, CEO BillTech. Prowadzący podzielili się swoim doświadczeniem, np. jak kształtowała się ich kariera zawodowa oraz jakie błędy popełnili w swoich biznesach.

Koordynatorka Young Innovators z Fundacji im. Lesława Pagi Justyna Florczak podkreśliła wartość programu: “Projekt Young Innovators jest szansą na pozyskanie eksperckiej wiedzy w praktyce z dziedzin innowacji i nowych technologii. To interdyscyplinarna platforma wymiany doświadczeń gdzie uczymy przedsiębiorczości i kreatywnej pracy. Najzdolniejsi uczestnicy mają szansę odbyć staż w firmach partnerskich programu. Program Young Innovators jest silną podstawą i fundamentem niezbędnych kompetencji i umiejętności koniecznych do pracy w szeroko rozumianym sektorze startupów i innowacji. Program jest bezpłatny dla studentów z całej Polski”.

Uczestnicy programu również dodali, jak wiele nauczyli się udziale w programie. Dorota Nowaczewska podsumowała: “Największą wartość programu stanowiła dla mnie możliwość spotkania się z liderami świata biznesu. To właśnie różnorodność prowadzących zajęcia pozwoliła na poszerzanie wiedzy oraz ekspozycję na  wiele perspektyw. Warsztaty w ramach programu prowadzili zarówno dyrektorzy korporacji jak i młodzi założyciele startupów. Program był dla mnie szansą na naukę na podstawie błędów innych oraz dał okazję do zweryfikowania czy ścieżka przedsiębiorcza jest odpowiednia dla mnie.”

Wojciech Kędziora dodał: “Udział w programie Young Innovators okazał się świetną decyzją. Największą wartością dla mnie stanowił praktyczny wymiar projektu, czyli współpraca z innymi uczestnikami projektu i przydzieloną nam mentorką nad koncepcją innowacyjnego biznesu. Choć zarówno przydzielony nam obszar innowacji (MedTech), jak i reszta członków mojego zespołu byli mi kompletnie nieznani na początku projektu, to na gali kończącej mogliśmy się pochwalić spójnym business planem i wspaniale zgranym i zżytym  zespołem. Mój zespół, zresztą jak i cały projekt, zrzeszał ludzi o różnych zapleczach, jednak łączyła nas chęć posiadania realnego wpływu na otoczenie. Możliwość poznania takich osób i współpracy z nimi, czy to podczas głównego zadania, czy to podczas weekendowych warsztatów to definicja najlepszego networkingu”.

Projekt organizowany jest przez Fundację im. Lesława A. Pagi. Partnerem Strategicznym projektu jest PGNiG S.A.

Partnerzy wspierający: Active Now BillTech Bank Millennium CodersTrust Polska/Future Collars, Daftcode, hubraum, Microsoft, ING M8 Production House Sp. z o.o., Montis Capital Group, Nethone, PwC, SAP, SaveCart, Skriware, Telemedi.co, Warsaw Debate Chamber WKB Wierciński, Kwieciński, Baehr, Urząd Miasta Warszawa.

Patronaty: Uniwersytet SWPS, Politechnika Warszawska, Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu, Fundacja Edukacyjna Przedsiębiorczości, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie.

Patronaty medialne: Biznes Alert, CEMS Club Warsaw, MAGIEL, Reaktor Warsaw, MamStartup, Twój Startup, Twój Biznes.pl