FAQ dla kandydatów technicznych

Rozpoczęcie rekrutacji do zespołu technicznego zawsze wiąże się z pytaniami z Waszej strony, które często się powtarzają.

Jak się u Was pracuje? Czy możliwa jest praca zdalna? Czy w zadaniach dla programistów przeważa utrzymanie czy rozwój? Z jakich narzędzi korzystacie?

Zawsze chętnie i skrupulatnie odpowiadamy na każde z nich, ale pomyśleliśmy, że warto udostępnić takie informacje z góry. Wtedy każdy będzie mógł zdecydować, czy chciałby dołączyć do procesu rekrutacji, i czy nasze podejście do tematów jest zbieżne z wizją kandydata.

Zależy nam na tym, abyś podchodząc do rekrutacji miał/a możliwie najwięcej informacji, więc na podstawie pytań zadawanych przez innych kandydatów przygotowaliśmy zestaw odpowiedzi opierając się o małe wywiady z naszymi programistami i nie tylko. Co nam z tego wyszło? Zapraszamy do lektury! 🙂

Czym się zajmujecie? Na jakim etapie rozwoju jesteście?

Współtworzymy ekosystem banków, aplikacji finansowych i tysięcy dostawców usług cyklicznych, w ramach którego przekazujemy dane o fakturach i płatnościach do końcowych użytkowników w Polsce. Integrujemy się z największymi systemami na rynku, którzy swoją skalą pokrywają miliony końcowych użytkowników. Tworzymy zupełnie nowe rozwiązanie, które stanie się w przyszłości standardem na rynku płatniczym.

Obecnie system pobiera dane o opłatach u ponad 1200 dostawców z dziesiątek tysięcy kont. Przed nami zaplanowane wdrożenia do banków i aplikacji FinTech. Jesteśmy w pełni niezależną firmą, a każdy członek zespołu ma ogromny wpływ na kierunek rozwoju produktów i firmy.

Wierzymy, że poprzez naszą technologię jesteśmy w stanie zbudować nowy standard płatności cyklicznych i dostarczyć użytkownikom nowe, lepsze doświadczenia z płacenia rachunków!

Ile osób pracuje w firmie? Ile z nich to programiści? Kto jeszcze z Wami pracuje?

Obecnie w zespole jest prawie 25 osób, a dodatkowo korzystamy z pomocy konsultantów, którzy wspierają nas projektowo.

Mamy 5 głównych zespołów: 3 zespoły programistyczno-produktowe (2 Product Managerów, 1 Tester, 15 Programistów), zespoły Customer Support, Business Development i People&Operations. Wszystkie są mocno wspierane przez założycieli BillTecha.

Nie mamy wątpliwości, że pracują u nas pasjonaci – szczerze lubimy to, co robimy! Poza pasją do tego, co robimy zawodowo, mamy na pokładzie pasjonatów muzyki (nie tylko fan, ale i trzykrotny zwycięzca Jaka to melodia?), sztuczek magicznych, podróży (w bardzo wielu kierunkach), sportów (mnóstwo cyklistów; badminton!), gotowania i jedzenia (zdrowo i mniej zdrowo). Na pewno i dla Ciebie znajdzie się tu miejsce! 😜

Ile pracuje u Was doświadczonych programistów?

W każdym zespole jest minimum 1 senior/lead, który go prowadzi. Poziomy zaawansowania pozostałych osób są różne – pracują z nami zarówno programiści na poziomie junior jak i regular.

W jakich pracujecie technologiach?

Stawiamy na nowe technologie. Jesteśmy startupem i możemy sobie pozwolić (robimy to z przyjemnością) na wykorzystywanie najnowszych wersji języków, bibliotek i narzędzi. Staramy się aktualizować oprogramowanie do nowych wersji tak szybko, jak tylko możemy 🙂

Backend

Java 11
Spring Boot

Infrastruktura

Docker
Mikrosewisy/serverless
AWS, GCP
Terraform

Frontend

Angular (9,10,11)
Javascript, Typescript

Baza Danych

PostgreSQL

Narzędzia

IntelliJ IDEA
BitBucket

Integracja

REST API

Workflow

JIRA
BitBucket
One-click Deployment
Gitflow

W zespole Hackerów dodatkowo:

Node.js, Nest.js
Puppeteer/Playwright
PHP

Czy o technologii użytej do tworzenia produktu decyduje zespół czy jeden architekt?

Nie mamy na pokładzie osoby o stanowisku „Architekt”, mamy za to CTO. Senior developerzy na bieżąco we wszystkim doradzają, a zespół ma ogromny wpływ na każdy wybór. Jeśli jakieś narzędzie czy biblioteka ułatwią nam pracę lub są niezbędne, aby pójść do przodu, czy też zoptymalizować jakieś działania, to czemu mielibyśmy się upierać przy starej metodzie? Nie miałoby to żadnego sensu!

Mamy też zaprzyjaźnionych doświadczonych architektów w branży w różnych technologiach, którzy dzielą się z nami swoją wiedzą. Blisko współpracujemy również z architektami i programistami po stronie banków, aby omawiać szczegóły wdrożenia i specyfikacje systemów.

Czy są w zespole testerzy? Jakie testy wykonujecie?

Tak, mamy w zespole Testera, który wykonuje testy aplikacji webowej i mobilnej, testy API i bazy danych.

Czy dzielicie się wiedzą wewnętrznie?

Regularnie. Jest to jedna z naszych głównych wartości. Staramy się wspierać i pomagać sobie nawzajem. Co 2 tygodnie organizujemy BillTech Talki (w większości o technologii) i spotykamy się co 2 miesiące na statusy ogólnofirmowe, aby każdy wiedział, co dzieje się w innych zespołach. Korzystamy ze Slacka i rozmawiamy na kanałach publicznych, żeby każdy był na bieżąco i mógł dorzucić swoją cegiełkę do dowolnego wątku.

Czy robicie code review?

Tak, każda zmiana polega na stworzeniu Pull Requesta, który podlega code review.

Jakie zadania czekają na mnie u was? Utrzymanie, rozwój?

Trochę zależy od zespołu, na pewno pojawiają się tematy utrzymaniowe, ale w zdecydowanej większości jest to rozwój w każdym z zespołów.

Czy pracujecie w jakiejś metodologii?

Tak, wszyscy jesteś agile'owi, konkretne metodyki zależą od danego zespołu. Mamy zarówno cele ogólnofirmowe jak i zespołowe, które staramy się uwzględniać w planowaniu i osiągać przy kolejnych sprintach lub wersjach.

Czy kierujecie się jakimiś zasadami w tworzeniu kodu?

Tak, przede wszystkim Clean Code (każdy kto dołącza powinien przeczytać książkę lub już mieć przeczytaną i wykorzystywać w praktyce!), CI/CD, TDD.

Czy korzystacie z SonarQube?

Tak.

Jakie IDE?

IntelliJ IDEA Ultimate.

Czy będę tylko klepaczem kodu?

Wykreśl ze słownika i zapomnij! Im więcej inicjatywy, tym lepiej! Mamy otwarte głowy na nowe rozwiązania i dajemy Ci przestrzeń do spełniania się. Możesz mieć ogromny wpływ na to jak wygląda produkt, kod, firma i gdzie będziemy za kolejne miesiące lub lata.

📝 Jaki rodzaj umowy oferujecie i ile mogę zarabiać?

Preferujemy współpracę na umowie B2B, ale jeśli bardzo zależy Ci na umowie o pracę, to nie mamy z tym problemu – rozmawiajmy. W przypadku studentów dla obu stron najbardziej opłacalna jest praca na umowie zlecenie i dla nas to OK.

Jeśli chodzi o wynagrodzenie – w większości naszych ofert znajdziesz widełki finansowe, które oferujemy na danym stanowisku, ale nie ograniczamy się. Jeśli Twoje doświadczenie wykracza poza wszystkie miary to nadal z chęcią Cię poznamy!

Staramy się doceniać każdego, z kim nawiązujemy współpracę, aby otrzymywał wynagrodzenie adekwatne do swoich umiejętności i rozwoju, zarówno na początku zatrudnienia, jak i na dalszych etapach współpracy dlatego do review kasy podchodzimy średnio 2 razy do roku.

⏰  W jakich godzinach mam pracować?

To zależy do Ciebie. Zależy nam na tym, żeby każdy był na daily swojego zespołu i innych ważnych spotkaniach, ale mamy w szeregach zarówno ranne ptaszki, jak i śpiochy (nie dziwi nas już to, że ktoś wybiera pracę do 3 rano i wstaje dopiero na daily o 12 lub 14). Jesteśmy otwarci na wszystkich! Godziny spotkań są zależne od preferencji zespołu.

 🏡  Czy pracujecie w biurze? Czy jest możliwość pracy zdalnej?

Sam/a decydujesz skąd pracujesz, biuro jest otwarte a praca zdalna możliwa. Możesz pracować 100% w biurze, 100% zdalnie lub hybrydowo i decydować o tym każdego poranka. Ucieszy nas, jeśli będziesz z Warszawy, aby z raz w tygodniu wpaść do biura lub pracować hybrydowo, ale nie jest to must-have.

Gdzie jest biuro i czy będę mieć swoje biurko?

Biuro znajduje się na ul. Postępu 15 (czyli Mordor, ale z przystankiem tramwajowym 2 minuty od drzwi budynku i stacją kolejową 10 minut spacerem, może niedługo zmienimy na coś bliżej centrum). Jesteśmy umiejscowieni w świetnym coworku Brain Embassy, gdzie z pewnością znajdziesz miejsce dla siebie. Możesz pracować na balkonie (byle nie zamoczyć lub nie upiec sprzętu na słońcu), w strefach ciszy, jeżdżąc na rowerze, siedząc na kanapach, czy przy kuchni. Przede wszystkim możesz spędzić czas w naszym kilkuosobowym biurze (gdzie możesz pobawić się w DJa na ogromnym party-głośniku lub zagrać partyjkę w mini-pingponga), który jest open space’m, gdzie biurka nie są na stałe przypisane do nikogo. Na każdym z nich jest duży monitor, do którego zawsze możesz się podłączyć.

PS. Żeby była jasność – oczywiście nie brakuje owocowych wtorków, warzywnych czwartków i PIWNYCH PIĄTKÓW, a nasz zespół jest całkowicie młody i dynamiczny 😆

💻  Czy oferujecie sprzęt firmowy?

Tak, jak najbardziej. Niezależnie od tego, czy pracujesz zdalnie czy w biurze. Albo są to laptopy/komputery stacjonarne na Linuxie, albo MacBooki – zależnie od rodzaju stanowiska. Do tego zapewniamy monitor i akcesoria w zależności od potrzeb. Preferujemy, aby nikt nie pracował na sprzęcie prywatnym ze względu na konieczność zachowania wysokich standardów bezpieczeństwa.

🍻  Czy robicie jakieś integracje zespołowe?

No pewnie! Staramy się spotykać regularnie. Przed pandemią – live, w trakcie – głównie online, ale wróciliśmy do wydarzeń f2f. Zawsze dużo gadamy, żartujemy, jemy i pijemy i po prostu bawimy się na różne sposoby, bo czemu nie? Nie mamy piłkarzyków, ale mamy rózne gry, partybox stoi w biurze gotowy do odpalenia, lodówka już stoi pełna i nawet mamy własny drink firmowy – przekonaj się sam/a, czym jest BillTechBomba! 💣 😅

Jak wygląda proces rekrutacji?

To zależy od poziomu stanowiska. Są pewne punkty wspólne, takie jak pierwsza rozmowa online z rekruterem, aby się poznać i sprawdzić wzajemne oczekiwania. Na pewno spotkamy się na etapie technicznym w większym gronie. Staramy się, aby w większości rekrutacji uczestniczył zespół, żeby poczuć klimat Billtecha i poznać przyszłych współpracowników.
Podczas pierwszego etapu rekrutacji rekruter wyjaśni Ci, jak będzie przebiegał dany proces, abyś zaplanował/a odpowiednio czas i swoje działania.
Wszystkie rekrutacje prowadzimy obecnie zdalnie.

Bartosz Petryński

Współzałożyciel BillTech, odpowiedzialny za produkt i operacje.